Загоре празнува за първи път заедно на Сирни заговезни - снимка от статията

Тази година празникът Сирни заговезни (Прошка) в село Загоре беше отбелязан по нов и специален начин. За първи път събитието се осъществи благодарение на общите усилия и взаимодействието между Кметство с. Загоре, Читалище „Пробуда 1928“ и Фондация „Загоре може“.

Въпреки че много хора предпочитат да го отбележат вкъщи с най-близките си, инициативата успя да обедини жителите. В навечерието на празника над 80 души избраха да излязат и да споделят вечерта заедно край селския стадион.

Организацията на събитието беше на добро ниво. За празнуващите беше запален голям огън, придружена с хубаво вино и мезета, като предварително бяха взети всички необходими мерки за безопасност, за да може хората да се забавляват спокойно.

Празникът беше открит от кмета на селото Атанас Атанасов. Той припомни на присъстващите смисъла на старите обичаи на този ден – хамкането на халва, пречистващата сила на огъня и искането на прошка.

Кметът хвърли и първата стрела (бутурница) за вечерта. Както повелява традицията, първата стрела се нарича за здраве и берекет, и за да прогони всичко лошо. Той нарече предстоящата година да бъде благородна и, както се казва – „дядо Господ да пази селото“, след което изпрати стрелата много далеч в тъмното.

За да може всеки да се включи в традицията, Фондация „Загоре може“ осигури над 170 стрели. Те бяха специално изработени от майстора Митко Ретров от село Млекарево, който е дългогодишен участник в тамошната традиционна изложба на стрели.

След като огънят се разгоря хубаво, малки и големи се впуснаха да палят и хвърлят стрелите. Край жаравата веднага си проличаха кои са майсторите в занаята и кои са новобранци. Беше радостно да се наблюдава как по-опитните помагат на младите и им показват тънкостите на хвърлянето.

Вечерта продължи под звуците на народна музика, а около огъня от време на време се извиваха хора. Празникът събра на едно място жители от всички възрасти – от млади семейства с бебета, през подрастващи и младежи, до по-възрастните баби и дядовци.

Събитието завърши с красива тържествена заря. Накрая шишовете от стрелите бяха хвърлени в огъня, а по-смелите го прескочиха. Според народните вярвания огънят се прескача за здраве – за да не лови болест хората през годината и пламъците да изгорят всичко лошо, останало от зимата.

Кметът Атанас Атанасов и екипът зад Читалището изказаха своята благодарност към всички, които дойдоха да празнуват заедно с тях, и отправиха покана към жителите за следващото общо събитие в селото, което ще бъде посветено на националния празник – Трети март.

← Обратно към новините